CAP1105-1-AIA-TR OverviewPackaging materials from Tape & Reel (TR) are used. For mounting on the PCB, Surface Mount is used. The low package cost of 10-VFDFN Exposed Pad contributes greatly to its popularity in the electronic industry. A normal operation of the 3V~3.6V is ensured by providing a 3V~3.6V Supply Voltage. There is a need to use inputs of 5. Standard grade applications fall under Type Buttons. Temperature -40°C~125°C should always be maintained during operation. Due to its excellent cost-to-performance ratio, the -- Series represents a great value. In this system, 500µA is responsible for supplying the supply current. There is a -- resolution on the part. A LED driver's channel is --. 120μA is the supply current of the device. Using 10 terminations, it is constructed. Power for the component is always supplied by 3.3V volts. It is necessary for the Supply Voltage, Vsup, to exceed 3V. There is a 10-DFN (3x3) package on the supplier's device. In this case, the maximum voltage is reached when Vsup (Supply Voltage) reaches 3.6V. It peaks at 260 degrees Celsius during reflow. With the Surface Mount mount, it's included. The data is transmitted over 5 channels.
CAP1105-1-AIA-TR Features10-VFDFN Exposed Pad package
-- LED driver channels
CAP1105-1-AIA-TR ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
CAP1105-1-AIA-TR Capacitive Sensors applications.
Remote and Direct Liquid Level Sensor
High-resolution Metal Profling
Rain I Fog I Ice I Snow Sensor
Material Size Detection
Material Stack Height
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
Collision Avoidance
Rain, Fog, Ice, Snow Sensor
Automotive Door and Kick Sensors
Compact Capacitive Keyboards
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Number of Terminals | 10 |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Type | Buttons |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N10 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 5 |
| Interface | SPI |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 120μA |
| Current - Supply | 500µA |
| Number of Inputs | 5 |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Resolution | -- |
| Proximity Detection | Yes |
| LED Driver Channels | -- |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |