CAT5114VI-00-T3 Overview8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 32 taps.The number of positions is 32.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.5V~6V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 8 pins.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.The maximum supply voltage it can handle is 6V.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 2.5V can be used.1 elements are included in digital analogic.
CAT5114VI-00-T3 FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
CAT5114VI-00-T3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5114VI-00-T3 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CAT5114 |
| Published | 2009 |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Nominal Supply Current | 100μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 300ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |