CAT5115VI10 OverviewA package containing it contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.For this pentometer, there are 32 taps that protect against overcurrent.A 8 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.2.5V~6V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.
CAT5115VI10 FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
CAT5115VI10 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5115VI10 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Tolerance | ±20% |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 8 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 150 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 50ppm/°C |
| RoHS Status | RoHS Compliant |