CAT5122SDI-10GT3 OverviewA package containing 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 files contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 16 taps are provided.The pentometer consists of 16 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 5.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows pins 5.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.This object belongs to the CAT5122 family.The potentiameter has a total of 5 pins.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 25μA amps.
CAT5122SDI-10GT3 FeaturesAvailable in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
5 pins
CAT5122SDI-10GT3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5122SDI-10GT3 Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 16 |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | CAT5122 |
| Pin Count | 5 |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 25μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 25μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 16 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 |
| Length | 2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |