CAT5127ZI-10-G OverviewThis file is contained in a package of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.During overcurrent, this pentometer features 32 taps.The digi devices shows the 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.5V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.The potentiameter has 8 pins.
CAT5127ZI-10-G FeaturesAvailable in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
CAT5127ZI-10-G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5127ZI-10-G Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Tolerance | ±20% |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Pin Count | 8 |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 150 |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±30ppm/°C |
| RoHS Status | RoHS Compliant |