CAT5137SDI-10GT3 OverviewA package containing it contains 6-TSSOP, SC-88, SOT-363.As of Volatile, this pentometer has been stored.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.Digital potentiometer is designed for terminations of 6.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.potentiameter with 6 pins.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.Max supply current 200μA is possible.
CAT5137SDI-10GT3 FeaturesAvailable in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
6 pins
CAT5137SDI-10GT3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5137SDI-10GT3 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 10kOhm |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 200μA |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 128 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 85 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |