CAT5221WI10 OverviewThere are 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.Positions 64 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 20.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 10000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.In the digi devices, 20 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.5V~6V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.There are 20 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.At 5V, the potentiometer conducts.There are 2 elements in digital analogic.
CAT5221WI10 FeaturesAvailable in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
CAT5221WI10 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5221WI10 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Published | 2009 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 80 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 6V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 300ppm/°C |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |