CAT5241WI-50-T1 OverviewThe file is contained in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 64 positions in pentometer.This termination is designed for 20.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices has 20 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 2.5V~6V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.It is possible to limit the flow with 50kOhm.CAT5241 is a family member.The potentiameter has 20 pins.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYMaximum supply current is 1mA.
CAT5241WI-50-T1 FeaturesAvailable in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
20 pins
CAT5241WI-50-T1 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5241WI-50-T1 Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Tolerance | 20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Composition | Potentiometer |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CAT5241 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Number of Circuits | 4 |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 1mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 6V |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |