CAT5419YI-00-T2 OverviewThere is a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.A 64 position is contained in pentometer.24 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 2 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices displays 24 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.5V~6V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 100kOhm.Family CAT5419 includes pentometer.24 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere is a maximum limdigital potentiometer of 1mA in terms of supply current.
CAT5419YI-00-T2 FeaturesAvailable in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
CAT5419YI-00-T2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5419YI-00-T2 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CAT5419 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 1mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 80 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 6V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |