CC-7U-Z113-Z1-B OverviewA MPU Core-type board or module is used in this microcontroller.Processors with ARM7TDMI, NS7520 cores drive it.The microcontroller is set to 0°C~70°C by default, which is the default setting.Flash size on this MCU electronics is 8MB.Microprocessor chip is a type 48-DIP connector.In the ConnectCore® series, this is one of the microcontrollers.The RAM size has been reduced to 16MB in order to ensure that the software runs normally.At a frequency of 55MHz, MCU chip can continue to function accurately.The architecture it uses at micro controller's core is ARM.
CC-7U-Z113-Z1-B FeaturesCore processor of ARM7TDMI, NS7520
Flash size of 8MB
Core architecture of ARM
CC-7U-Z113-Z1-B ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-7U-Z113-Z1-B Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | ConnectCore® |
| Size / Dimension | 2.48 x 0.73 62.9mmx18.5mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | 48-DIP |
| Frequency | 55MHz |
| RAM Size | 16MB |
| Core Processor | ARM7TDMI, NS7520 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 8MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |