CC-9C-V212-NC OverviewThe microcontroller has been classified as a MPU Core type module or board.An integral MCU electronics of it is a processor with ARM926EJ-S, NS9360 cores that drives the whole thing.It is important to note that the microcontroller is set to -40°C~85°C as the default setting.A MCU electronics's flash size is measured by the letter 4MB.Connectors of type SO-DIMM-144 are the most common.A member of the ConnectCore® Series, this MCUs can be found in this category.A RAM size of 16MB is set in order to ensure that the software runs normally and that MCU chip does not crash.There is a 155MHz speed for this MCU chip.
CC-9C-V212-NC FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, NS9360
Flash size of 4MB
Speed of 155MHz
CC-9C-V212-NC ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9C-V212-NC Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
Industrial Gateways
Embedded Instrumentation
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCore® |
| Size / Dimension | 3.59 x 2.06 91.2mmx52.2mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-144 |
| Speed | 155MHz |
| RAM Size | 16MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, NS9360 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 4MB |