CC-9C-V212-ZA-B OverviewThis microcontroller has a module or board type of MPU Core, which indicates that it is a module.There are ARM926EJ-S, NS9360 cores in its processor, which is what powers the microcontroller.It is not surprising that -40°C~85°C is the microcontroller's default setting.This MCU electronics has a size of 4MB in terms of its flash.There are two types of connectors. The first is SO-DIMM-144.I would say that MCU chip belongs to the ConnectCore® 9C Series.As a result, the RAM size of the software has been reduced to 16MB in order to ensure that MCU chip runs normally.I am confident that microprocessor will continue to function accurately as long as microprocessor operates accurately at 155MHz frequency.There is a Module package available for microprocessor.In the program, there is a structure called ARM.
CC-9C-V212-ZA-B FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, NS9360
Flash size of 4MB
Core architecture of ARM
CC-9C-V212-ZA-B ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9C-V212-ZA-B Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
Industrial Gateways
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCore® 9C |
| Published | 2017 |
| Size / Dimension | 3.59 x 2.06 91.2mmx52.2mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-144 |
| Frequency | 155MHz |
| RAM Size | 16MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, NS9360 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 4MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |