CC-9C-V223-RJ OverviewThe module or board type of the microcontroller is MPU Core.Microprocessor chip is driven by a processor with ARM926EJ-S, NS9360 cores.-40°C~85°C is the default setting for the microcontroller.SO-DIMM-144 is the connector type.MCU chip belongs to the ConnectCore® Series.The MCU chip operates in 155MHz speed.
CC-9C-V223-RJ FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, NS9360
Speed of 155MHz
CC-9C-V223-RJ ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9C-V223-RJ Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Automation
Industrial Instrumentation
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCore® |
| Size / Dimension | 2.06 x 3.59 52.2mmx91.2mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | SO-DIMM-144 |
| Speed | 155MHz |
| Core Processor | ARM926EJ-S, NS9360 |
| Module/Board Type | MPU Core |