CC-9M-NA37-Z1 OverviewIn this case, the module or board type of the microcontroller is MPU Core.With ARM920T, SC2443 cores, the processor drives microprocessor chip.In order to use the microcontroller, the default setting is -40°C~85°C.The size of the flash on the MCU electronics is 128MB.The connector type Board-to-Board (BTB) Socket - 240 refers to the connector type.The ConnectCore® Series is the group in which MCU chip belongs.As a precaution for ensuring that the software runs normally, the RAM size of the computer has been reduced to 64MB.Despite operating at 533MHz frequency, the MCUs can still function accurately.This package comes with Module.In terms of micro controller's core architecture, it adopts the ARM architecture.A 3.3V-volt supply is needed to power this microcontrollers.
CC-9M-NA37-Z1 FeaturesCore processor of ARM920T, SC2443
Flash size of 128MB
Core architecture of ARM
CC-9M-NA37-Z1 ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9M-NA37-Z1 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCore® |
| Published | 2011 |
| Size / Dimension | 2.36 x 1.73 60mmx44mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 240 |
| Frequency | 533MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| RAM Size | 64MB |
| Core Processor | ARM920T, SC2443 |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 128MB |
| Height | 13.7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |