CC-9M-NA49-Z1-B OverviewMPU Core is the module or board type of the microcontroller.With ARM920T, SC2443 cores, microprocessor chip is powered by a processor.The default setting of the microcontroller is -40°C~85°C.MCU electronics 512MB has a flash size of 512MB.Connector type Board-to-Board (BTB) Socket - 240 refers to the type of connector.A member of the ConnectCore® 9M Series, MCU chip has an LCD screen.Software runs normally with RAM size 128MB when the RAM size is reduced.Despite operating at 533MHz frequency, it continues to function accurately.In micro controller's core, ARM architecture is used.
CC-9M-NA49-Z1-B FeaturesCore processor of ARM920T, SC2443
Flash size of 512MB
Core architecture of ARM
CC-9M-NA49-Z1-B ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9M-NA49-Z1-B Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCore® 9M |
| Size / Dimension | 2.36 x 1.73 60mmx44mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 240 |
| Frequency | 533MHz |
| RAM Size | 128MB |
| Core Processor | ARM920T, SC2443 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 512MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |