CC-9M-NA59-Z1-B OverviewA MPU Core-type board or module is used in this microcontroller.Processors with ARM920T, SC2443 cores drive it.The microcontroller is set to -40°C~85°C by default, which is the default setting.Flash size on this MCU electronics is 512MB.Microprocessor chip is a type Board-to-Board (BTB) Socket - 240 connector.In the ConnectCore® 9M series, this is one of the microcontrollers.The RAM size has been reduced to 256MB in order to ensure that the software runs normally.At a frequency of 533MHz, MCU chip can continue to function accurately.The architecture it uses at micro controller's core is ARM.
CC-9M-NA59-Z1-B FeaturesCore processor of ARM920T, SC2443
Flash size of 512MB
Core architecture of ARM
CC-9M-NA59-Z1-B ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9M-NA59-Z1-B Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCore® 9M |
| Size / Dimension | 2.36 x 1.73 60mmx44mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 240 |
| Frequency | 533MHz |
| RAM Size | 256MB |
| Core Processor | ARM920T, SC2443 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 512MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |