CC-9P-V502-ZA-C OverviewModule or board type MPU Core describes the microcontroller.There are ARM926EJ-S, NS9215 cores in the processor.Microcontroller settings default to -40°C~85°C.There is a 4MB size to the MCU electronics's flash.An Board-to-Board (BTB) Socket - 160 connector has a Board-to-Board (BTB) Socket - 160 connector type.The MCUs is part of the ConnectCore® Series of products.This is 8MB in order to guarantee that the software runs normally.150MHz frequency is sufficient for MCU chip to continue functioning accurately.A package called Module is included with microprocessor.The core of its architecture is ARM.
CC-9P-V502-ZA-C FeaturesCore processor of ARM926EJ-S, NS9215
Flash size of 4MB
Core architecture of ARM
CC-9P-V502-ZA-C ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-9P-V502-ZA-C Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ConnectCore® |
| Published | 2015 |
| Size / Dimension | 1.97 x 1.97 50mmx50mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 160 |
| Frequency | 150MHz |
| RAM Size | 8MB |
| Core Processor | ARM926EJ-S, NS9215 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 4MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |