CC-MX-LD79-QTC OverviewThis microcontroller has a module or board type of MPU Core, which indicates that it is a module.There are ARM® Cortex®-A8, i.MX53 cores in its processor, which is what powers the microcontroller.This MCU electronics has a size of 512MB in terms of its flash.There are two types of connectors. The first is Board-to-Board (BTB) Socket - 360.I would say that MCU chip belongs to the ConnectCore® Series.As a result, the RAM size of the software has been reduced to 1GB in order to ensure that MCU chip runs normally.MCU chips of the MCU chip are operated at a 800MHz speed.
CC-MX-LD79-QTC FeaturesCore processor of ARM® Cortex®-A8, i.MX53
Flash size of 512MB
Speed of 800MHz
CC-MX-LD79-QTC ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-MX-LD79-QTC Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
Industrial Gateways
| Series | ConnectCore® |
| Published | 2016 |
| Size / Dimension | 1.97 x 3.23 50mmx82mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 360 |
| Speed | 800MHz |
| RAM Size | 1GB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8, i.MX53 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 512MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |