CC-W9M-NA37-XE-B OverviewMicrocontroller MPU Core is a module or board.A ARM920T, SC2443-core processor drives microprocessor chip.Default settings for the microcontroller are -40°C~65°C.128MB is the size of the flash on the MCU electronics.The connector type is Board-to-Board (BTB) Socket - 240.ConnectCore®-Series.The RAM is reduced to 64MB in order to ensure that the software is able to run normally.533MHz frequency will not affect MCU chips accuracy.Micro controller's core architecture is ARM.
CC-W9M-NA37-XE-B FeaturesCore processor of ARM920T, SC2443
Flash size of 128MB
Core architecture of ARM
CC-W9M-NA37-XE-B ApplicationsThere are a lot of Digi
CC-W9M-NA37-XE-B Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Instrumentation
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
| Operating Temperature | -40°C~65°C |
| Series | ConnectCore® |
| Published | 2012 |
| Size / Dimension | 3.62 x 1.73 92mmx44mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 240 |
| Frequency | 533MHz |
| RAM Size | 64MB |
| Core Processor | ARM920T, SC2443 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 128MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |