CD22357AE OverviewAs a space saver, it comes in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package. In the various applications in which this electronic part is used, it is capable of delivering a high level of efficiency as a type of PCM. The mounting type of this device is Through Hole. Operating performance at -40°C ~ 85°C (TA) makes it possible to operate normally. Integrated ADCs / DACs are available in 0 / 3. There is a voltage supply of ±4.75V ~ 5.25V to the analog circuit. There is a supply voltage of ±4.75V ~ 5.25V provided to the digital circuit. Electronic parts from the - series are ideal for a wide variety of applications.
CD22357AE FeaturesEmbedded in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Operating temperature of -40°C ~ 85°C (TA)
0 / 3 ADCs / DACs
CD22357AE ApplicationsThere are a lot of HARRIS
CD22357AE CODECs Interface ICs applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Package | Bulk |
| Mfr | Harris Corporation |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Type | PCM |
| Data Interface | PCM |
| Voltage - Supply, Analog | ±4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | ±4.75V ~ 5.25V |
| Resolution (Bits) | - |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 0 / 3 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |