CD40109BNSR OverviewEmbedded in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package, it is available for you to use.Tape & Reel (TR) is the way in which it is packaged.Tri-State, Non-Inverted is used for the output it is configured with.There is a translator type of Voltage Level for this electrical device.Surface Mount is the method used for mounting this electronic part.Level translators has the Channel type Unidirectional.The temperature used for operation is -55°C~125°C TA.When it comes to terminating a transmission line, there are 16 terminations.Parts related to a base part number CD40109 are designated by the same number.This device is powered by a supply voltage of 5V which is applied to it.16 pins are present on this board.There are a number of devices in the series 4000B that belong to it.In addition, it is designed with a pin number of 16.There are 4 bits in this electronic part, which means it is designed in such a way.There is a maximum voltage of 18V supported.In order for the machine to operate, the supply voltage must be 3V.VCCA is configured with a supply rail that starts at 3V~18V.VCCB is configured with a supply rail that starts at 3V~18V.There are a total of 4 channels.Logic ICs it uses are of the BUS DRIVER type.2 terminations are used to end transmission lines by matching their characteristic impedance with the device.Level translators consumes 20μA of quiescent current wLevel translatorshout being affected by outside factors.This device has been rated to be suitable for TR based upon the reliability of its performance.With an output current of 6.8mA, it offers maximum design flexibility.There are also characteristics of LOW TO HIGH VOLTAGE TRANSLATOR associated with it.
CD40109BNSR Features16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
16 pin count
4000B series
16 pins
CD40109BNSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD40109BNSR voltage translators & level shifters applications.
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 200.686274mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 4000B |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | LOW TO HIGH VOLTAGE TRANSLATOR |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | CD40109 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 18V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 6.8mA |
| Number of Bits | 4 |
| Propagation Delay | 240 ns |
| Quiescent Current | 20μA |
| Turn On Delay Time | 740 ns |
| Logic Function | Level Shifter, Translator |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | BUS DRIVER |
| Max I(ol) | 0.0068 A |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 600 ns |
| High Level Output Current | -4.2mA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Low Level Output Current | 4.2mA |
| Control Type | ENABLE HIGH |
| Translation | N/A |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 3V~18V |
| Voltage - VCCB | 3V~18V |
| Channels per Circuit | 1 |
| Height | 2mm |
| Length | 10.3mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |