CD40117BM96 OverviewUsing Tape & Reel (TR) as a packaging method is common.There is a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.In order to ensure that the device will work normally, the voltage 3V~18V is supplied.Basically, it is an electronic part mounted with Surface Mount.As its operating temperature, it is set to -55°C~125°C.For storing information, the memory is equipped with 8 bits.4000B series electronic parts share many similarities.Based on the CD40117 base part number, many related parts can be found.14 is the sum of all component pins.The 14 terminations prevent signal reflection off the transmission line.Mounted using Surface Mount.Its construction includes 14 pins.The voltage supply to 18V plays an important role in its operation.For ease of use, it is recommended that the power supplies of 5/15V be maintained.OTHER TERMINATOR is its interface IC type.Throughout the system, 4 signal lines are present.
CD40117BM96 FeaturesCD40117BM96 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD40117BM96 Specialty Logic ICs applications.
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
Desktop radio
Clock radio
Tuner
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 4000B |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V~18V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CD40117 |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Power Supplies | 5/15V |
| Number of Bits | 8 |
| Logic Type | Programmable Terminator |
| Differential Output | NO |
| Interface IC Type | OTHER TERMINATOR |
| Number of Signal Lines | 4 |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |