CD74ACT153EE4 OverviewThis encoder is embedded inside a PDIP-16 package.Packing the encoder in a Tube case is recommended to ensure that it is protected.In total, the rotary encoders has 16 pins in total.Ideally, 4.5 V should be higher than the required minimum supply voltage.There is a maximum supply voltage (Vsup) of a encoder motor where 5.5 V is reached.During operation, this converter is powered by a supply voltage of 5 V.It is important to note that there are 2 bits on each encoder.A CD74ACT153 series quadrature encode, it can be found in the electrical quadrature encode category.The encoder definition contains a number of Dual.
CD74ACT153EE4 FeaturesIn PDIP-16 package
2 bits
Dual circuits
CD74ACT153EE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD74ACT153EE4 Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | PDIP-16 |
| Surface Mount | NO |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | Through Hole |
| RoHS | Details |
| Logic Family | ACT |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Packaging | Tube |
| Series | CD74ACT153 |
| JESD-609 Code | e4 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TUBE |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Function | Multiplexer |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Texas |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Number of Circuits | Dual |
| Number of Bits | 2 |
| Family | ACT |
| Number of Inputs | 4 |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Logic Type | Data Selectors/Multiplexers |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 125 C |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | MULTIPLEXER |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| High Level Output Current | - 24 mA |
| Propagation Delay (tpd) | 18 ns |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.08 mA |
| Number of Input Lines | 2 Input |
| Number of Output Lines | 1 Output |
| Product | Selectors / Multiplexers |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |