CD74HC4046APW OverviewIt is packaged using the Tube method since it is a clock IC. Embedded in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 16 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3V. It is designed that the Clock PLL's input should be CMOS. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 38MHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 6V as a supply voltage. There should be a voltage supply above 2V for this frequency generator in order to ensure its safety. As long as you provide 2V~6V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -55°C~125°C. An electrical part such as this one can be classified as a Phase Lock Loop (PLL) component. In this IC, a 16-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 16 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 5V that frequency generators can handle. An electronic part belonging to the 74HC series is being used here. In this case, we are looking at a frequency generator with 1 elements that is low-jitter. For this analog clock generator, a maximum supply current of 204mA should be avoided.
CD74HC4046APW FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 5V
CD74HC4046APW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CD74HC4046APW Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74HC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Phase Lock Loop (PLL) |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74HC4046 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 2/6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Frequency (Max) | 38MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 204mA |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |