CDC318ADL OverviewIt is available in the case 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There are 48 terminations in it. Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution), Data for this electronic part. The temperature should be set to 0°C~70°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3.135V~3.465V volts. It's in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 48. There is an output of LVTTL, TTL. The 48 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the CDC318. It is part of the 318 family of electronic buffer ICs. It's set to 3.465V for the maximum supply voltage (Vsup). As a default, it is set to output 18 by default. The supply voltage should be kept at 3.3V in order to obtain maximum efficiency. The clock divider consumes 500μA quiescent current and does not react to external factors. As long as the frequency of the clock switch is set to 100MHz, excellent accuracy can be achieved.
CDC318ADL Features48 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
at 100MHz frequency
CDC318ADL ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC318ADL Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Data |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | CDC318 |
| Output | LVTTL, TTL |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 18 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Propagation Delay | 2 μs |
| Quiescent Current | 500μA |
| Turn On Delay Time | 2 μs |
| Family | 318 |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4.5 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.5mA |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Height | 2.79mm |
| Length | 15.88mm |
| Width | 7.49mm |
| Thickness | 2.59mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |