CDC328ADBRG4 OverviewThere is a case option of 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. 16 terminations have been recorded. With a supply voltage of 5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 4.75V~5.25V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 16 can be found on it. It is operated using the 16 pins. This is a member of the family of CDC328. The gadget belongs to the 328 family of clock buffers. There is a default setting of output 6. There is a 5V volt supply attached to it. In order to achieve maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 5V. As a result of utilizing this gadget, COMBINATIONS OF TRUE AND COMPLEMENTARY OUTPUTS POSSIBLE WITH POLARITY-CONTROL INPUTS is also available. In addition, it consumes 40mA quiescent current and is unaffected by external factors. It is capable of maintaining excellent accuracy with a frequency of 100MHz. This method employs the TR packing method.
CDC328ADBRG4 Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 100MHz frequency
CDC328ADBRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC328ADBRG4 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 128.593437mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | COMBINATIONS OF TRUE AND COMPLEMENTARY OUTPUTS POSSIBLE WITH POLARITY-CONTROL INPUTS |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | CDC328 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 40mA |
| Power Dissipation | 600mW |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Quiescent Current | 40mA |
| Turn On Delay Time | 5 ns |
| Family | 328 |
| Input | TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Max I(ol) | 0.048 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height | 2mm |
| Length | 6.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |