CDC351DBRG4 OverviewAs far as the case type is concerned, the cut smart buffer is available in 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width). There is a case available for the circuit clock in Tape & Reel (TR). A total of 24 terminations are present in it. With a supply voltage of 3.3V, it is possible to achieve a high level of efficiency. As a result, it will be mounted by Surface Mount in this case. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C in order to achieve reliable performance. It should be capable of operating with a power supply of 3V~3.6V volts. Its recommended mounting way is Surface Mount. The clock buffer contains 24 pins. The output is set to LVTTL, TRI-State. Operation is performed using the 24 pins. Basically, it belongs to the same family as the CDC351. The buffer IC belongs to the 351 family. This is set to 3.6V for the maximum supply voltage. It is important to keep the supply voltage (Vsup) above 3V in order to ensure normal operation. The default setting of this field is to output 10. Keeping the supply voltage at 3.3V is the key to maximizing the efficiency of the system. The clock divider consumes 25mA quiescent current, and it is unaffected by external factors. The frequency of 100MHz maintains excellent accuracy. Using the TR packing method, this method is used.
CDC351DBRG4 Features24 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
at 100MHz frequency
CDC351DBRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC351DBRG4 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 172.39345mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | CDC351 |
| Output | LVTTL, TRI-State |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Nominal Supply Current | 25mA |
| Propagation Delay | 6.4 ns |
| Quiescent Current | 25mA |
| Turn On Delay Time | 6.4 ns |
| Family | 351 |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Max I(ol) | 0.032 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 4.2 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.8 ns |
| Height | 2mm |
| Length | 8.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |