CDC421A106RGER OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 24-VFQFN Exposed Pad package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 24 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, LVCMOS, Crystal is designed to be the input of the clock generator. The frequency generator has a maximum frequency of 106.25MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 3V~3.6V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in LVPECL logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Clock Generator. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 24-bits in si24e. The related electrical components for the base part number CDC421A106 can be found below. A 24 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V. The output frequency is magnified as high as possible with 1 signal outputs.
CDC421A106RGER FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC421A106RGER ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC421A106RGER Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 45.387587mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CDC421A106 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Nominal Supply Current | 110mA |
| Frequency (Max) | 106.25MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 35.41MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 880μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |