CDC5801DBQG4 OverviewTube-method packaging is used for clock ICs. The 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package contains this clock generator. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. It contains 24 terminations that can be found in frequency synthesizer. This electronic frequency generator requires a voltage of 3.3V. The input of this clock generator is designed to be LVCMOS, LVTTL. There is a maximum frequency of 500MHz Max with this clock-based frequency generator. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. This clock generator would require a maximum supply voltage of 3.6V. For safety reasons, this frequency synthesizer should have a voltage supply above 3V. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 3V~3.6V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with LVDS, LVPECL, LVTTL logic levels. This electronic component is usually classified as a PLL Multiplier/Divider component. The clock-generating IC is a 24-bit device designed specifically for microprocessors. You can find related electrical components to the base part number CDC5801. It is possible to connect to the frequency generators via 24 pins. There is a maximum supply voltage of 3.3V that clock generator can handle. 1 signal outputs enable clock PLL to magnify output frequency as high as possible.
CDC5801DBQG4 FeaturesAvailable in the 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC5801DBQG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC5801DBQG4 Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 129.500622mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | PLL Multiplier/Divider |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | CDC5801 |
| Output | LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Nominal Supply Current | 70mA |
| Power Dissipation | 1.4W |
| Frequency (Max) | 500MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| fmax-Min | 500 MHz |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |