CDC857-3DGG OverviewIt is packaged using the Tube method since it is a clock IC. Embedded in the 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of NOT SPECIFIED when reflowing. It contains a total of 48 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 2.5V. It is designed that the Clock PLL's input should be LVTTL, SSTL-2. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 2.7V as a supply voltage. There should be a voltage supply above 2.3V for this frequency generator in order to ensure its safety. As long as you provide 3V~3.6V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be 0°C~85°C. The RF synthesizer is compatible with SSTL-2 logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a PLL Clock Driver component. In this IC, a 48-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 48 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 3.3V that frequency generators can handle. A frequency synthesizer with ALSO REQUIRES 3.3V PLL VOLTAGE features better clock signal output. At 167MHz, frequency synthesizer achieves high efficiency.
CDC857-3DGG FeaturesAvailable in the 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Supply voltage of 2.5V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC857-3DGG ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC857-3DGG Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | PLL Clock Driver |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V PLL VOLTAGE |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 167MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CDC857 |
| Output | SSTL-2 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 235mA |
| Input | LVTTL, SSTL-2 |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 6 ns |
| Divider/Multiplier | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |