CDC924DLRG4 OverviewClock program is accessible in the Tape & Reel (TR) package. Clock program is contained in a package of 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width). Surface Mount is the recommended mounting type. There are 56 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 260. This device has a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 1 on the device. Clock program varies the range of 0°C~85°C operating temperature. A voltage of 2.375V~3.465V can be supplied by the component. Intel CPU Servers is the main purpose of the component. CMOS is intended to be the output. CDC924 is the base part number for you to search for other information. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 56 pins. Circuits application includes 56 pins. This device can handle 24 outputs on it. Circuits application has a total of 2 elements. When working at a frequency of 133MHz, it is able to achieve excellent efficiency.
CDC924DLRG4 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS
with 56 Pins
CDC924DLRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC924DLRG4 application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113mg |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Frequency | 133MHz |
| Base Part Number | CDC924 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 56 |
| Number of Outputs | 24 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 35mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:24 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| Width | 7.49mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |