CDC925DL OverviewThe Tube package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 56 terminations in it. The part provides a voltage of 2.5V volts. The peak reflow temperature is used to run 260. Total number of uPs/uCs/peripheral ICs is CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 133MHz. Using this device, one can also find ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY. Temperatures can be varied in the 0°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 2.375V~3.465V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Intel CPU Servers. The output should be CMOS. In order to find information about a part, you need to start at CDC925. The board has 56 pins.
CDC925DL FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS
CDC925DL ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC925DL application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CDC925 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.53.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:24 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |
| Height Seated (Max) | 2.79mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |