CDCE421Y OverviewClock ICs are packaged using the Tray method. In the Die package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of NOT SPECIFIED can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 24 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, LVCMOS, Crystal is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 1.2GHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 3V~3.6V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in LVDS, LVPECL logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Clock Generator. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 24-bits in si24e. The related electrical components for the base part number CDCE421 can be found below. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V.
CDCE421Y FeaturesAvailable in the Die
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDCE421Y ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCE421Y Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | UPPER |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CDCE421 |
| Output | LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | X-XUUC-N24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.2GHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 38.33MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |