CDCLVD2108RGZR OverviewThe clock divider is packaged in a 48-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 800MHz. It contains 48 terminations. The supply voltage of 2.5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~2.625VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 48. The output is LVDS. It is operated by using 48 pins. This is a member of the CDCLVD2108 family. CDC is a family of electronic gadgets. By default, output 16 is set. A voltage of 2.5V is recommended for maximum efficiency. As a result, it employs the TR packing method.
CDCLVD2108RGZR Features48 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CDCLVD2108RGZR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCLVD2108RGZR Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CDCLVD2108 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Family | CDC |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| fmax-Min | 800 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.08 ns |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |