CDCVF111FNR OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 28-LCC (J-Lead). This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). It has 28 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 3.3V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3V~3.6V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 28 pins on the clock buffer. During operation, 28 pins are used. As a member of the CDCVF111 family, it falls under that category. A member of the 111 family, this clock buffer is a digital camera. Vsup is set to 3.6V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V. As a default, it is set to output 9. When the supply voltage is at 3.3V, the efficiency will be highest. The clock divider consumes 100mA quiescent current, and it is unaffected by external factors. As long as the frequency is set to 650MHz, excellent accuracy can be maintained. This method employs the packing method of TR.
CDCVF111FNR Features28 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 650MHz frequency
CDCVF111FNR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCVF111FNR Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 525mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 650MHz |
| Base Part Number | CDCVF111 |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 9 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Power Dissipation | 525mW |
| Propagation Delay | 600 ps |
| Quiescent Current | 100mA |
| Turn On Delay Time | 600 ps |
| Family | 111 |
| Input | LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.6 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height | 4.57mm |
| Length | 11.51mm |
| Width | 11.51mm |
| Thickness | 4.06mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |