CS2200P-DZZR OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of NOT SPECIFIED. 10 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. Clock is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 75MHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The maximal supply voltage this clock generator would take is 3.5V. Clock PLL works with 3.1V~3.5V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -10°C~70°C, which is estimated by the test statistics. This electronic component can be classified as a Fanout Distribution, Fractional N Synthesizer. This clock-generating IC is a 10-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number CS2200P, its related parts can be found. There is an available 10 pin on the clock generators. RF synthesizers can handle voltages up to 3.3V.
CS2200P-DZZR FeaturesAvailable in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CS2200P-DZZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS2200P-DZZR Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| Type | Fanout Distribution, Fractional N Synthesizer |
| Voltage - Supply | 3.1V~3.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS2200P |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 75MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |