CS3310-KSZ OverviewThe product comes in a case with the letter Tube. The recommended mounting type for this product is Surface Mount. Embedded with it is a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. It has 2 channels. Volume Control functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Audio Systems directions. Votage is provided within 4.75V~5.25V. A temperature range of 0°C~70°C TA is used by this device. 16 is the number of terminations on the chip. Search for the CS3310 family to find similar parts. The device's related specifications can be found here: -95.5dB, +31.5dB. The chip has 16 pins. Surface Mount mounts it. In a supply voltage of 5V, the chip conducts. The supply current is controlled by 9mA. Keeping the voltage gain at 31.5 dB is a good idea. Transferring data requires 20 kHz bandwidth.
CS3310-KSZ FeaturesWith 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
CS3310-KSZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS3310-KSZ Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Audio Systems |
| Power Rating | 94mW |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS3310 |
| Function | Volume Control |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Supply Current-Max | 9mA |
| Output Power | 72mW |
| Input Offset Voltage (Vos) | 750μV |
| Bandwidth | 20 kHz |
| Specifications | -95.5dB, +31.5dB |
| Gain | 31.5 dB |
| Max Output Power | 94mW |
| Channel Separation | 110 dB |
| Length | 10.3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |