CS3318-CQZR OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 48-LQFP case has been embedded with it. I have a device with 8 channels attached to it. In this part, you will find Volume Control functions that you may find useful. In addition to being used in Audio Systems, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -10°C~70°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 48 terminations, which means it has 48 terminations on it. The CS3318 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: -96dB, +22dB. As far as the 48 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 7.6V. The voltage can be given at 3.3+-9V volts. Max supply voltage (Vsup) reaches 9.45V. In order to mount it, Surface Mount is required.
CS3318-CQZR FeaturesWith 48-LQFP channels
operate temperature at the range of -10°C~70°C TA
CS3318-CQZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS3318-CQZR Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Audio Systems |
| Voltage - Supply | 7.6V~9.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS3318 |
| Function | Volume Control |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.45V |
| Power Supplies | 3.3+-9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7.6V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | I2C, SPI |
| Specifications | -96dB, +22dB |
| Channel Separation | 110 dB |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Interface | I²C, SPI |
| Voltage - Supply | 7.6V ~ 9.45V |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |