CS4121EDWFR20 OverviewThere are materials in the package from Tape & Reel (TR).In order to save space, the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is used.Having the ability to provide superior performance because it is a type of Sensor Interface.Using the Surface Mount technique, it is mounted.Keeping the operating temperature at -40°C~105°C will prevent the use of unnecessary cooling processes.As an input type, Voltage is used.The 20 termination prevents signals from reflecting off the transmission line's end.Based on its base part number, CS4121, related electronic parts can be found.There are 1 functions configured in it.An electronic device with 20-pins is used in this device.Pins on 20 components are designed to fulfill the functions specified by the component.Sensor and detector interface is mounted in the way of Surface Mount.As an output type, Differential is used.The efficiency of the operating supply can be improved if the operating supply current is maintained at 125mA.Sensor and detector interface is used for applications wSensor and detector interfaceh a supply voltage of 13.1V.
CS4121EDWFR20 Featuresoperate temperature at the range of 125mA
CS4121EDWFR20 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CS4121EDWFR20 applications of sensor and detector interfaces.
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
Simple bus-controlled part for remote control and
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Sensor Interface |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | CS4121 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 13.1V |
| Operating Supply Current | 125mA |
| Nominal Supply Current | 125mA |
| Input Type | Voltage |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |