CS4220-KSZ OverviewSpace-saving is achieved by supplying it in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. As a packaging method, Tray is adopted. The high-efficiency performance of this electronic part can be achieved in various applications due to its type of Stereo Audio. Mounting type Surface Mount is used. At -10°C~70°C, it can operate normally. It consists of 2 / 2 ADCs/ DACs. The analog circuit is powered by 4.75V~5.25V. Digital circuits are powered by 4.75V~5.25V supply voltages. To prevent signals from reflecting off of the transmission line, there are 28 terminations. The device has 28 pins. Its base part number CS4220 can be used to find other parts that are related. Surface Mount technology is used for mounting it to a PCB. Converting analog signals to digital signals requires 2 A/D converters. 5V is the supply voltage that it can operate from.
CS4220-KSZ FeaturesEmbedded in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
CS4220-KSZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4220-KSZ CODECs Interface ICs applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2014 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | CS4220 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 48 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 105 dB |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 100 / 100 |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |