![]()
Add to cart |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | * |
| Product Status | Active |
| Package / Case | SOIC |
| Supplier Package | SSOP |
| Number of ADC Inputs | 2 |
| Number of DAC Outputs | 2 |
| Number of ADCs | 2 |
| Number of DACs | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 2ADC /2 DAC |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Resolution | 2.5 B |
| Sampling Rate | 48 ksps |
| Number of A/D Converters | 2 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |