CS4228A-KSZ OverviewFor space-saving reasons, it is supplied in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. We have adopted the packaging method of Tray. Its Audio type ensures high-efficiency performance in a range of applications. A mounting type of Surface Mount is used for this device. A performance setting of -10°C~70°C allows it to operate normally. 2 / 6 ADCs and DACs are integrated into it. Supply voltage is 4.75V~5.25V for the analog circuit. 4.75V~5.25V provides the supply voltage to the digital circuit. In terms of electronics, it is a 28-pin device. Its base part number CS4228A can be used to find more parts like it. An integrated circuit is mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. It is possible to convert analog signals into digital signals using 2 A/D converters. It is necessary to convert digital signals into analog signals by using 6 D/A converters. As a precaution, the maximum operating temperature is set to 70°C. For normal operation, the operating temperature must be set at -10°C at least. Transmission of data takes place over 3 channels. An information storage system with 24 bits is provided.
CS4228A-KSZ FeaturesEmbedded in the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 6 ADCs / DACs
2 A/D converters
CS4228A-KSZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4228A-KSZ CODECs Interface ICs applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Audio |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Base Part Number | CS4228A |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Number of Bits | 24 |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 90 dB |
| Number of D/A Converters | 6 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 6 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 97 / 100 |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |