CS42448-DQZ OverviewIt is supplied in the 64-LQFP package for the purpose of space saving. The packaging way of Tray is adopted. As a type of Audio, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Surface Mount as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at -40°C~105°C. It is integrated with 6 / 8 ADCs / DACs. The analog circuit is provided with the supply voltage of 3.14V~5.25V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 3.14V~5.25V. There are 64 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. It is a kind of 64-pin electronic device. It is configured with 64 pins. Its base part number CS42448 can be used to find more related parts. It is mounted to a PCB based on the Surface Mount technology. The maximum value of supply voltage should be maintained at 5.25V. There are 6 A/D converters used to convert the analog signals into digital signals. The minimum value of supply voltage should be maintained at 1.71V. It operates with power supplies of 3.35V. There are 8 D/A converters used to convert the digital signals into analog signals. The normal electrical current of 10mA that is expected to flow through the circuit at any given time.
CS42448-DQZ FeaturesEmbedded in the 64-LQFP package
Operating temperature of -40°C~105°C
6 / 8 ADCs / DACs
6 A/D converters
CS42448-DQZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS42448-DQZ CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS42448 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.35V |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3.14V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.14V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 6 |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 6 / 8 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 108 (Differential), 102 / 105 (Single-Ended) |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |