CS4245-CQZR OverviewIt is supplied in the 48-LQFP package for the purpose of space saving. The packaging way of Tape & Reel (TR) is adopted. As a type of Stereo Audio, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Surface Mount as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at -10°C~70°C. It is integrated with 2 / 2 ADCs / DACs. The analog circuit is provided with the supply voltage of 3.13V~5.25V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 3.13V~5.25V. There are 48 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. It is a kind of 48-pin electronic device. It is configured with 48 pins. Its base part number CS4245 can be used to find more related parts. It is mounted to a PCB based on the Surface Mount technology. There are 2 A/D converters used to convert the analog signals into digital signals. It is able to operate from the supply voltage of 5V. It supports a minimum supply voltage of 3.13V. The supply current kept below 50mA makes them operate in an easy way.
CS4245-CQZR FeaturesEmbedded in the 48-LQFP package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
CS4245-CQZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4245-CQZR CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS4245 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.13V |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Supply Current-Max | 50mA |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3.13V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.13V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 104 / 104 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |