CS42526-CQZR OverviewA 64-LQFP package is provided to save space. It is adopted to package in the Tape & Reel (TR) way. In numerous applications, this electronic part can deliver high-efficiency performance as a type of General Purpose. The mounting type is Surface Mount. When the operating performance is set to -10°C~70°C, it can operate normally. The board is integrated with 2 / 6 ADCs and DACs. A supply voltage of 4.75V~5.25V is applied to the analog circuit. A supply voltage of 3.13V~5.25V is applied to the digital circuit. Transmission lines have 64 terminations to prevent signals from reflecting. This is a 64-pin electronic device. There are 64 pins on it. The base part number CS42526 can be used to find related parts. Using the Surface Mount technology, it is mounted to a PCB. Analog signals are converted into digital signals using 2 A/D converters. Power supplies of 3.35V are used. To convert digital signals into analog signals, there are 6 D/A converters. A minimum supply voltage of 4.75V is supported.
CS42526-CQZR FeaturesEmbedded in the 64-LQFP package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 6 ADCs / DACs
2 A/D converters
CS42526-CQZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS42526-CQZR CODECs Interface ICs applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1995 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS42526 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.35V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.13V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of D/A Converters | 6 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 6 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 114 / 114 |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |