CS4272-CZZR OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tape & Reel (TR) is the packaging method used. Because it is a type of Stereo Audio, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A -10°C~70°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 2 / 2 ADCs and DACs. Supply voltage 4.75V~5.25V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 3.1V~5.25V to power the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 28 terminations. 28-pin electronic devices are what it is. The board has 28 pins configured. Find more related parts by using its base part number CS4272. Mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. Digital signals are converted from analog signals using 2 A/D converters. The power supply for this device is 3.35V. 4.75V is the minimum voltage it supports. Keeping the supply current at 53mA allows them to operate easily.
CS4272-CZZR FeaturesEmbedded in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Operating temperature of -10°C~70°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
CS4272-CZZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4272-CZZR CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS4272 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.35V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Supply Current-Max | 53mA |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.1V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 114 / 114 |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |