CS42L42-CNZR OverviewTo prevent signals from reflecting off of the transmission line, there are 48 terminations. Voltage 1.2V is used for its power supply. Temperatures above 85°C shouldn't be exceeded during operation. Temperatures should be higher than -40°C when operating.
CS42L42-CNZR FeaturesCS42L42-CNZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic
CS42L42-CNZR CODECs Interface ICs applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminations | 48 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Telecom IC Type | PCM CODEC |
| Filter | YES |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |