CS42L55-CNZ OverviewIn order to save space, it is packaged in the 36-QFN package. Tray packaging method is used. Due to the fact that this part is of the type Stereo Audio, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. As a mounting type, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, it is able to operate normally. It features 1 / 1 ADCs / DACs. In the analog circuit, the supply voltage is 1.65V~2.71V. Supply voltage is set to 1.65V~2.71V for the digital circuit. 36 terminations prevent signals from reflecting off transmission lines. There are 36 pins on this device. More related parts can be found using its base part number CS42L55. The chip is mounted to the PCB using the Surface Mount technology. Ideally, the supply voltage should remain at 2.71V. To convert analog signals into digital signals, there are 1 A/D converters. 1.65V should be the minimum value of supply voltage. Normally, a circuit will flow a current of 10mA over its entire length.
CS42L55-CNZ FeaturesEmbedded in the 36-QFN package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
1 A/D converters
CS42L55-CNZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS42L55-CNZ CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-QFN |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS42L55 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 2.71V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 48 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.65V~2.71V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2.71V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 95 / 99 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.5mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |