CS4362-KQZR OverviewADCs/DACs is included in package 48-LQFP.A Tape & Reel (TR) package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -10°C~70°C for normal operation.This outstanding DAC, Audio can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Surface Mount.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read 3V~5.5V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.In total, there were 48 terminations.High performance is available here with 1 functions.There is a standard voltage that should be applied to this data acquisition unit of 5V.The number of pins is 48.Depending on your requirements, this might be used as a high resolution 24-bit data acquisition device.Pins 48 are included in the unit.Many cases of use can be made feasible with the Surface Mount technique.In this case, 5V can be used to supply the device.In order to provide the best possible acquisition, 6 DAC channels have been set.
CS4362-KQZR FeaturesSurface Mount acquisition unit
24-Bit acquisition unit
5V unit
CS4362-KQZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4362-KQZR ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1995 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | DAC, Audio |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 48 |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Interface | Serial |
| Number of Bits | 24 |
| Data Interface | DSD, PCM |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Input Bit Code | 2'S COMPLEMENT |
| Conversion Rate | 200 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Analog Output Voltage-Max | 5.28V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of DAC Channels | 6 |
| Analog Output Voltage-Min | 3.87V |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |