CS5366-DQZR OverviewPackage 48-LQFP includes it.The Tape & Reel (TR) package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to -40°C~105°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding ADC, Audio.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of 3.3V 5V, the circuit should be re-built.Total, there are 48 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 6 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "CS5366".The voltage to be applied to this data acquisition unit is 5V.In terms of pin count, it has a total of 48 pins.The device is equipped with a high resolution 24-bit data acquisition system.A total of 48 pins are present on the unit.For many instances of use, Surface Mount made the technique more feasible.The device can be powered by 5V.In order to implement high-level analog source acquisition, the 6 analog IN channels are implemented.Among the components of this part, there are a total of 1 A/D converters.
CS5366-DQZR FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
24-Bit acquisition unit
5V unit
CS5366-DQZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS5366-DQZR ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, Audio |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS5366 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Number of Analog In Channels | 6 |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |